2018-06-24     Danuty, Jana, Janiny     "Bóg jest radością. Dlatego przed swój dom wystawił słońce". św. Franciszek z Asyżu

DKK "na poddaszu" w lutym [+ relacja]

21 lutego podczas klubu książki "na poddaszu" książkami przewodnimi będą "Nie opuszczaj mnie" (K. Ishiguro) - noblisty z 2017 roku oraz "Małe lisy" (J.Bargielska)

Przeczytałeś którąś z książek przewodnich i chciałbyś porozmawiać o swoich wrażeniach? A może znasz inne dzieła Justyny Bargielskiej lub Kazuo Ishiguro? Czy chciałbyś polecić coś innego do czytalnia? A może... po prostu chcesz posłuchać, co czytają inni? Zapraszamy!

Więcej informcji o książkach: Nie opuszczaj mnie, Małe lisy

21 lutego 2018, 17:30, sala na poddaszu wielickiej biblioteki. Informacje: 12 278 30 75.

RELACJA

Podczas lutowego spotkania klubu książki „na poddaszu” omawialiśmy książki, które wywołały u nas skrajne reakcje.
„Nie opuszczaj mnie” K. Ishiguro jest napisana świetnym językiem i wszyscy docenili warsztat literacki  pisarza w niej ukazany. Lekkość narracji w zderzeniu z poważnymi problemami natury etycznej robi niesamowite wrażenie.  Ważnym tematem powieści jest przekraczanie granic i testowanie tym samym rzeczywistości otaczającej bohaterów powieści, ale również ukazanie mocy stereotypów, indoktrynacji oraz wychowania w zamkniętym środowisku. Powieść wciągała i powodowała szereg pytań o moralność i etykę, także w odniesieniu do współczesnej rzeczywistości, a nie jedynie świata przedstawionego w książce: czy „hodowanie” narządów ludzkich ma etyczne podstawy; czy klonowanie ludzi jest etyczne; co uczłowiecza; co stanowi o człowieczeństwie; czy można „hodować” ludzi lub inne organizmy, które będą jedynie dawcami organów. Książka, która budzi pytania w czytelnikach żyje dłużej i
ma ogromna wartość dodaną – bez względu na temat, którego dotyczy. Pojawiły się też pytania o samych bohaterów, których charakteryzowała akceptacja przeszłości oraz pogodzenie się z tym, co przewiduje dla nich przyszłość, o której bohaterowie doskonale wiedzą, ale nie zawsze mają przedstawiony pełen obraz i jego bezpośrednie skutki dla ich życia. Zastanawialiśmy się nad tym, czy mogli uciec, dlaczego nie chcieli, czy mogli się zbuntować, a jeżeli tak, to przeciwko czemu, skoro przez większość czasu nie istniała dla nich inna rzeczywistość. Podczas dyskusji na temat tej powieści pojawiły się nieuniknione odniesienia do filmów powstałych na bazie książek Kazuo Ishiguro: „Okruchy dnia” / reż. James Ivory oraz „Nie opuszczaj mnie” / reż. Mark Romanek.

Druga powieść – „Małe lisy” Justyny Bargielskiej została przyjęta mniej entuzjastycznie i z mniejszym ładunkiem refleksji.  Pierwsze trzy określenia, które pojawiły się podczas dyskusji to: chaos, szaleństwo i kolokwialny język. Podkreślono jednak umiejętność nie tyle rejestracji zjawisk rzeczywistości, ile ich obserwacji, ale niestety przekazanie efektów obserwacji nastąpiło w dość trudnej formie. Obraz rzeczywistości wyłaniający się z powieści jest dość surrealistyczny, wręcz agresywny. Styl pisania autorki na pewno jednak wyróżnią ją spośród innych współczesnych pisarek. Z dużą trudnością mogliśmy znaleźć w książce wątki warte rozważenia, które powodowałyby chwilę refleksji, zastanowienia lub z których udałoby się nam wyciągnąć ciekawe wnioski. Analizując książkę Pani Justyny Bargielskiej odnieśliśmy się także do wcześniej omawianej powieści R. Cusk pt. Kontury.

Przy okazji dyskusji poruszyliśmy następujące tematy oraz wspomnieliśmy tytuły:
- absurd w tetrze – Jan Klata
- Córki Wawelu / A. Brzezińska
- Duchy Jeremiego / R. Rient – „przez powieść mkniemy”
- Za tamtą górą / A. Kroh
- Sklep potrzeb kulturalnych / A. Kroh
- polecana literatura o Włoszech: Obrazy Włoch / P. Muratow; Pamięć Włoch / W. Karpiński; Podróże do Włoch / J. Iwaszkiewicz
- Jaka piękna iluzja / M. Tulli
- Regulamin tłoczni win / J. Irwing