Siuda Baba i tradycje świąteczne

Bibliotekę w Koźmicach Wielkich odwiedzili uczniowie klasy trzeciej. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej o tradycjach wielkanocnych.

Co rok w poniedziałek wielkanocny, odbywa się przedstawienie organizowane przez wielickie grupy taneczne – Siuda Baba. Jest to nasza lokalna tradycja, którą należy kultywować. Jednak mało mieszkańców zna podania z tym związane. Trzecioklasiści obejrzeli prezentację poświęconą tradycji lednickiej Siudej Baby. Bibliotekarka opowiadała o warunkach życia dawnych mieszkańców wsi wielickich.
Uczniowie dowiedzieli się trochę o Pucherokach – tradycji wsi Zielonki, a nawet mogli obejrzeć tradycyjnego żydka z Emaus. Było też o topieniu Judasz i pomlazkach. Najbardziej podobał się Bilby – zwierzątko żyjące tylko w Australii, którego z czekolady daje się dzieciom na święta.

Obowiązkowo były też prace plastyczne. Wszyscy ozdabiali swoje jajka topionymi kredkami woskowymi.  Zadanie wymagało cierpliwości i skupienia ale efekt zadowolił wszystkich.

Było wiele zabawy i uciechy.

Autor: Dorota Grochal