2020-04-01     Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta     "Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka". Moses Mendelssohn

Inauguracja „Damskiej Torebki” oraz wernisaż prac fotograficznych „Granica”

Za nami inauguracja cyklu „Damska Torebka” A.D. 2020. Na pierwsze w tym roku spotkanie, które korespondowało z Dniem Kobiet zaproponowaliśmy wykład pt.: „Muzy dawnych mistrzów”, który wygłosiła dr Magdalena Łanuszka oraz wernisaż prac pani Izy Faber pt.: „Granica”.

W pierwszej kolejności liczne grono słuchaczy miało okazję wysłuchać interesującego wykładu prezentującego historię powstania arcydzieł przedstawiających postacie kobiet. Nasza prelegentka  odkryła wiele tajemnic, a także niejednokrotnie skandali, które towarzyszyły tworzeniu dzieł sztuki. Poznaliśmy relacje jakie łączyły mistrzów z muzami, które uwieczniali w swojej twórczości. Podczas wykładu nie zabrakło lokalnego akcentu. Nasz gość zaprezentował okoliczności namalowania obrazu pt.: „Św. Kinga modląca się pośród sądeckich gór” autorstwa Jana Matejki. Modelem do postaci św. Kingi była hr. Katarzyna Adamowa Potocka. Obecnie obraz można podziwiać w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Drugim punktem wydarzenia było otwarcie wystawy prac fotograficznych autorstwa pani Izy Faber. Zdjęcia są zwieńczeniem projektu „Granica”, którego bohaterkami są kobiety po 40. roku życia. Każda fotografia przedstawia historię i doświadczenia związane z tym ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Wystawę można podziwiać do 13 marca w holu górnym Wielickiej Mediateki w godzinach otwarcia biblioteki.

Autor: KŚ