2020-01-18     Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski

Barbórka - obchody górniczego święta w naszej bibliotece

04 grudnia w wielickiej Mediatece już po raz drugi obchodzono największe święto górnicze w Polsce, jakim jest dzień św. Barbary, potocznie zwany Barbórką. Z tej okazji Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce wraz z Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce przygotowało wiele atrakcji.

Wczoraj w budynku wielickiej Mediateki obchodziliśmy święto Barbórki, na którą przybyło trzysta pięćdziesiąt dzieci. Od rana odbywały się warsztaty górnicze organizowane przez CKiT, gdzie nasi najmłodsi mogli zrobić czapkę górniczą, zdjęcie w tematycznej foto budce, czy wymalować swoją twarz. Nie obyło się także bez spotkania z górnikiem, który przybliżył maluchom symbolikę swojego munduru oraz historię wielickiej kopalni. Następnie na dzieci czekało czytanie bajki „Solilandia” przez Babcię Ulę, później zaś projekcja filmów „Dar skarbnika” i „Okrągły tydzień”. Wieczorem w ramach Muzycznej Barbórki gościliśmy rumuńskich artystów z Satu Mare, którzy koncertowo zakończyli obchody naszego święta.

Autor: KZ