2018-08-16     Joachima, Nory, Stefana     "Lepiej zapalić świeczkę niż narzekać na ciemność." Przysłowie chińskie

Coraz bliżej mety - „Triatlon kulturalny” w Wieliczce

24 kwietnia uczniowie klasy gimnazjalnych z SP1 w Wieliczce brali udział w zajęciach w ramach projektu „Triatlon kulturalny z polonistyką i historią UJ”. Specjalne wykłady zrealizowali mgr Anna Wyszyńska, dr hab. Agnieszka Marszałek oraz dr hab. Marcin Starzyński.

Dr hab. Agnieszka Marszałek z Wydziału Polonistyki UJ wprowadziła uczniów w świat teatru krakowskiego wykładem „Krakowskie teatry i ich dzieje - spacerownik teatralny”. Podczas zajęć uczniowie poznali historię teatrów krakowskich, ich budynków i najbardziej znaczące osoby związane z ich powstaniem oraz rozwojem. Omówiono: Pałac Spiski w Rynku Głównym i rolę Mateusza Witkowskiego w powstaniu publicznego teatru w Krakowie; teatr u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i pl. Szczepańskiego, czyli obecny Stary Teatr ufundowany przez Jacka Kluszewskiego oraz znaczenie działań dyrektora Stanisława Koźmiana; nowy budynek teatralny (Teatr Miejski – obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego), który stanął w 1893 roku na pl. Św. Ducha wg projektu Jana Zawiejskiego i posiadał własne zaplecze elektryczne (obecnie Scena Miniatura); Teatr przy ul. Rajskiej 12,  w którym dziś mieści się Małopolski Ogród Sztuki; Teatr Bagatela (przed II wojną prywatny) na rogu ulic Karmelickiej i Krupniczej; lalkowy Teatr Groteska który działa nieprzerwanie od 1945 roku.

Mgr Anna Wyszyńska z Instytutu Sztuki Wydziału Historycznego UJ zaprezentowała uczniom temat „Kontusz czy peruka? Polski strój narodowy a moda francuska w XVII wieku”. Uczniowie dowiedzieli się podczas bogato ilustrowanej prezentacji o polskim stroju charakterystycznym dla wieków XV-XVII. Poznali takie elementy stroju jak dołoman, żupan, kontusz i pas kontuszowy oraz rolę  „żółtych butów” w polskim historycznym stroju narodowym. Pani mgra Anna Wyszyńska zwróciła uczniom uwagę na błędy, które pojawiają się w rekonstruowaniu np. w filmach dawnych strojów polskich (np. źle zawiązane pasy kontuszowe); omówiła szczegóły noszenia różnych warstw stroju oraz jego rolę w określaniu statusu społecznego.

Dr hab.  Marcin Starzyński przybliżył uczniom historię obecności orła w godle Polski podczas prezentacji „Skąd się wziął Orzeł Biały, herb Państwa Polskiego?”. Na początku zajęć uczniowie musieli zastanowić się, jak długo orzeł biały jest symbolem państwa polskiego. Następnie dr hab. Marcin Starzyński przybliżył historię powstania herbów i ich znaczenia w Polsce. Po raz pierwszy wizerunku orła można by się dopatrywać na monecie bitej przez Bolesława Chrobrego, tzw. Princes Polonie. Uczniowie próbowali przeanalizować symbolikę orła i odnieść ją do państwa polskiego. Dowiedzieli się o kolejnych pieczęciach władców i książąt Polski, które w różnych odsłonach zawierały orła (np. Henryka III Białego, Bolesława Wstydliwego, Władysława Odońca, Przemysława II) oraz o znaczeniu tzw. Statutu Łaskiego z 1506 roku, pierwszej kodyfikacji ujednolicającej system prawny w Polsce, w którym zawarto ilustracje herbów króla i senatorów Polski, wśród których liczne zawierały motyw białego orła.

Były to ostatnie zajęcia w ramach projektu edukacyjnego "Triatlon kulturalny z polonistyką i historią UJ" w pięciu szkołach gminy Wieliczka.

Zapraszamy na zakończenie projektu, które odbędzie się 8 maja w Sali Magistrat UMiG w Wieliczce. Gościem specjalnym spotkania będzie Piotr Pogon, a w planie zakończenia znajduje się także quiz wiedzy dla uczniów biorących udział w projekcie oraz podsumowanie. Osoby spoza szkół biorących udział w projekcie, ale zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu z Piotrem Pogonem proszone są o kontakt z wielicką biblioteką 12 278 30 75 (liczba miejsc bardzo ograniczona).

Autor: AK