2018-04-20     Agnieszki, Amalii, Czecha     "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown

Wielicka Strefa Aktywnego Seniora w 2017 roku

Dzięki współpracy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła w ramach Wielickiej Strefy Aktywnego Seniora przez cały rok seniorzy mogli spotykać się i brać udział w różnorodnych zajęciach i warsztatach, rozwijając swoje pasje i zainteresowania, zdobywając wiedzę i nowe umiejętności.

W 2017 roku w ramach projektu Wielickiej Karty Aktywnego Seniora odbyło się 150 różnych spotkań, dzięki którym seniorzy z Miasta i Gminy Wieliczka mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów.

PONIEDZIAŁKOWY KLUB SENIORA

W ciągu minionego roku wielicka biblioteka zorganizowała 38 wykładów w ramach Poniedziałkowego Klubu Seniora. Wykłady prowadziło 21 prelegentów zajmujących się różnymi dziedzinami kultury, sztuki, nauki, muzyki i turystyki. Byli to zarówno wykładowcy wyższych uczelni, fotografowie, przewodnicy jak również osoby należące do grona słuchaczy, chcących podzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Uczestnicy PKS mogli korzystać z wejścia na basen za symboliczny 1 zł.

WAKACYJNY KLUB SENIORA
W okresie wakacyjnym odbyło się 8 wycieczek, w których w sumie wzięło udział ponad 80 osób. Razem z wielicka biblioteką i krakowskimi przewodnikami, seniorzy mieli okazję poznać historię dawnej Nowej Huty, przejść bulwarami z biegiem Wisły, odbyć wizytę w Muzeum Farmacji. Mieli okazję również przypomnieć sobie losy ludzi żydowskiego Getta zwiedzając Podgórze, a także poznać miejsca pochówku znanych osobistości na cmentarzu Rakowickim.

OGNISKO INTEGRACYJNE
We wrześniu, jak co roku na zakończenie cyklu Wakacyjnego Klubu Seniora odbyło się ognisko integracyjne w „Zaczarowanym Wzgórzu” w Czasławiu. Na miejscu seniorzy mogli uczestniczyć we wspólnym pieczeniu kiełbasy i ziemniaków. Mieli okazję również spróbować wiejskich wyrobów. Na chętnych czekały osiodłane konie i wykwalifikowani instruktorzy jazdy konnej służący wiedzą i pomocą. Zabawa upłynęła w miłej atmosferze, przy tańcach i śpiewach seniorzy mogli oderwać się od życia codziennego. W wyjeździe wzięło udział ponad 40 osób.

WARSZTATY KOMPUTEROWE - Z KOMPUTEREM ZA PAN BRAT
Wiosną i jesienią tego roku przeprowadzono kolejne dwie edycje warsztatów komputerowych. W sumie 40 spotkań w 2 grupach, gdzie 36 uczestników kształciło się w zakresie podstawowej obsługi komputera. Uczestnicy kursu poznali podstawową obsługę edytora tekstu, narzędzi internetowych i skrzynki mailowej.  Warsztaty to przede wszystkim szansa na przełamywanie barier w zakresie umiejętności korzystania z komputera przez osoby starsze.

WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA ZAAWANSOWANYCH – SENIOR W SIECI
W tym roku biblioteka uruchomiła warsztaty komputerowa dla zaawansowanych. Do tej pory odbyły się dwa bloki szkoleniowe: wszystko na temat Facebooka oraz poruszanie się po komunikatorze Skype. Zajęcia tego typu cieszą się popularnością i są świetnym rozwiązaniem poszerzenia wiadomości zdobytych na wtorkowych warsztatach „ Z komputerem za pan brat”.

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE
W minionym roku odbyło się 17 spotkań w ramach warsztatów rękodzielniczych. Przez cały rok pod okiem bibliotekarek – instruktorek seniorki tworzyły fantastyczne cuda rękodzielnicze. Podczas żmudnych zajęć powstały m.in. piękna biżuteria, krepinowe kwiaty i mnóstwo ozdób wielkanocnych i bożonarodzeniowych.  Uczestniczki pogłębiały umiejętności z zakresu technik zdobienia metodą decoupage, qullingu czy haftu matematycznego. Uwieńczeniem tych prac była akcja charytatywna podczas Wieczoru Barbórkowego 2017. To wtedy seniorki i bibliotekarki sprzedawały własnoręcznie zrobione ozdoby a cały dochód został przeznaczony na leczenie 8 – letniego chłopca.

KURS ANGIELSKIEGO - SENIOR NA JĘZYKACH
Przez cały rok realizowany jest projekt pt. SENIOR NA JĘZYKACH. Nabór na trwa do czerwca następnego roku. Projekt realizowany jest razem ze Szkołą Językową KONTEKST w Wieliczce. Seniorzy zdobywają wiedzę w 3 grupach, w których poziom nauczania dostosowany jest to ich możliwości i umiejętności językowych. kurs języka angielskiego odbywa się we wrześniu danego roku a nauka

IV WIELICKI BAL SENIORA
18 lutego 2017 roku w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce już po raz kolejny odbył Wielicki Bal Seniora. Na dużej hali sportowej Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto” na zaproszenie Burmistrza Miasta i  Gminy Wieliczki zgromadziło się na wspólnej zabawie ponad 300 wielickich seniorów i wspaniałych gości.
Po części oficjalnej i toaście z seniorami rozpoczęła się szampańska zabawa. Do wspólnego poloneza, otwierającego bal zaprosił gości zespół „Mietniowiacy”. Potem był wspólny walczyk i zabawa do rana z zespołem Capri.  Wszyscy bawili się wspaniale.

INNE PROJEKTY
W ramach pomocy merytorycznej dla seniorów w 2017 roku odbyły się warsztaty finansowe – „Senior na plus” oraz „Ulgi i odliczenia w podatku dochodowym za rok 2016”. W tym roku wspólnie z wielickimi seniorami obchodziliśmy „Europejski Dzień Seniora”, w ramach którego odbył się spektakl „Senior w podróży”, zaprezentowany przez seniorów ze skawińskiej Grupy Słowno – Muzycznej „Seniorek”.

Autor: DK