2017-10-23     Edwarda, Marleny, Seweryna     "Nie trzeba kłaniać się okolicznościom a Prawdom kazać, by za drzwiami stały" - Cyprian Kamil Norwid

Kryminalny Kraków w Poniedziałkowym Klubie Seniora

18 września odbył się kolejny wykład w ramach Poniedziałkowego Klubu Seniora pt.: „Kryminalny Kraków”, który zaprezentował licencjonowany przewodnik po Krakowie Wojciech Zabielski

Kraków od wieków skrywa wiele mrocznych i tragicznych wydarzeń. Przewodnik Wojciech Zabielski zabrał wielickich seniorów w wirtualną podróż śladami tajemniczych zbrodni krakowskich. Była to wyprawa przez stulecia, począwszy od wczesnego średniowiecza po przez lata panowania wielkich królów, lata wojny i okupacji do lat 90 - tych wieku XX. Przewodnik z pasją i zaangażowaniem opowiadał o najdziwniejszych zbrodniach popełnianych z różnych przyczyn, z miłości, zazdrości, pychy czy chciwości. Wielu oprawców zostało skazywanych na ścięcie lub powieszenie. Wykład zakończył się wspomnieniem morderstwa z 1991 r., które uderzyło wszystkich, nie tylko fanatyków muzyki i sztuki. Andrzej Zaucha, bo o nim wspominał pan Wojciech, został zastrzelony na parkingu po występie w spektaklu „Pan Twardowski” na deskach krakowskiego Teatru STU. Było to morderstwo z miłości, którego dokonał francuski reżyser Yves Goulais. Historia ta stała się kanwą książki Janusza Wiśniewskiego „I odpuść nam nasze…”

Za tydzień 25 września zapraszamy na wykład pt.: „Jak nas widzą…, czyli Polska oczami cudzoziemców”, który zaprezentuje Adam Raszewski doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Autor: DK