2020-12-04     Barbary, Hieronima, Krystiana

Akcja 100 lat temu w Wieliczce to projekt realizowany przez wielicką bibliotekę, który miał na celu podkreślenie i uświetnienie obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym jego założeniem było przedstawienie najciekawszych informacji prasowych sprzed ponad wieku, które obrazowały tamtejsze problemy i aktualne nastroje społeczeństwa zamieszkującego Wieliczkę na początku XX wieku.

W tym tygodniu prasę zdominowały doniesienia o katastrofie kolejowej w Jarosławiu, w której ciężko ranny został m. in. plutonowy z Wieliczki. Ciekawostką jest przede wszystkim wystawa w Muzeum Hutten-Czapskich z ważnym wielickim akcentem.

W tym tygodniu przyjrzymy się bardziej samorządności, popisowym rocznikom, „ślicznym” obchodom trzeciomajowym, regulacjom prawa pracy kobiet  i działaczom oświatowym. Oczywiście wszystko w wielickich kontekstach.

Szerokim echem na łamach prasy sprzed stu lat w czasie dwóch ostatnich tygodni odbiły się losy dworów w Sygneczowie oraz na Sierczy i ciąg dalszy epopei bandyckiej. Nadal możemy śledzić także przepychanki organizacji robotniczych w kopalni, ale dostajemy też dawkę informacji o rozmaitych losach ludzkich.

W tym tygodniu ciąg dalszy potyczek pomiędzy organizacjami zawodowymi w kopalni: chrześcijańsko-narodową oraz socyalistyczną. Ponadto, garść wieści zatrważających (sprzed sądów) oraz szczypta pozytywnych.

W tym tygodniu trochę o wieliczankach, trochę o pokornych przeprosinach, ponownie o aprowizacyjnych potyczkach i informacja o śmierci ważnej osobistości z Raciborska.

W tym tygodniu w prasie codziennej mieliśmy intensywną kampanię informacyjną o skutecznym  pościgu za bandytami, bezwzględnymi opryszkami i apaszami oraz dość  intrygujące rozważania na temat rozróżnienia zadań „komisji” oraz „rady”.

W tym tygodniu prasę codzienną, w kontekście spraw wielickich, zdominowało ogłoszenia rady powiatowej w Wieliczce o naborze na ważne stanowisko. Ponadto, do kopalni przyjechali bardzo ważni goście...

Obecna rzeczywistość nie nastraja zbyt optymistycznie. Zerknijmy więc w przeszłość i sprawdźmy o jakich sprawach wieliczan pisała prasa codzienna 100 lat temu. Projekt 100 lat temu w Wieliczce – REAKTYWACJA NA CIĘŻKIE CZASY!

Dla Polski najistotniejszym wydarzeniem czerwca 1919 roku było podpisanie traktatu wersalskiego. Jego postanowienia w bardzo dużym stopniu dotyczyły uznania niepodległości Polski oraz jej granic, w które wpisano Wielkopolskę oraz Pomorze Gdańskie, a sam Gdańsk stał się wolnym miastem. A o jakich wielickich sprawach donosiła w tym miesiącu prasa codzienna?

1 [2] [3]